Wybór uczelni, pracy, samochodu czy mieszkania nie jest łatwy. Bierzemy wtedy pod uwagę mnóstwo czynników takich jak perspektywiczność, zarobki, cena czy lokalizacja. Nic w tym dziwnego, że nie można takich decyzji podejmować pochopnie bez przemyśleń i planu. Równie ważnym jest podjęcie decyzji o tym w jaki sposób inwestować swój kapitał i oszczędności. Dzisiaj można to robić na wiele sposobów. Środki można lokować  na rynku nieruchomości, lokacie bankowej czy giełdzie. Równie popularnym, choć dla wielu osób tajemniczym, jest inwestowanie w złoto. Jednak, aby taka inwestycja miała sens musi być przede wszystkim bezpieczna i opłacalna.

Bezpieczeństwo przede wszystkim
Jakakolwiek inwestycja kapitału powinna być przede wszystkim bezpieczna. Oznacza to, że w momencie podejmowania środków na koniec okresu lokacji, powinny być one warte co najmniej tyle ile w dniu lokowania, czyli nie może być mowy o utracie ich wartości. Drugą kwestią jest fizyczne bezpieczeństwo środków. Dlatego mało rozsądnym staje się trzymanie oszczędności w formie gotówki pod przysłowiową poduszką w domu. Jest ona bowiem narażona nie tylko na kradzież, ale i zniszczenie np. podczas zalania bądź pożaru. Złoto jest formą lokowania kapitału, która charakteryzuje się najwyższym poziomem bezpieczeństwa jeśli chodzi o tracenie na wartości. Kruszec ten nie traci nigdy na wartości, a chwilowe giełdowe spadki kursowe są minimalne, rzadkie, a kurs szybko wraca do wyższego poziomu. Kwesta bezpieczeństwa fizycznego ściśle wiąże się z przechowywaniem. Złoto jest dużo wytrzymalsze od gotówki, jednak przechowywanie go w domu nie należy do dobrych pomysłów.

Przechowywanie złota
Złoto można zdeponować w bankach lub w specjalnych firmach, które się tym zajmują. Wiąże się to oczywiście z kosztami, dlatego przed zdeponowaniem kruszcu należy sprawdzić jaki będzie tego koszt. Warto również pamiętać, że skrytki bankowe są tylko wynajmowane, a bank ma obowiązek udostępni je odpowiednim służbom takim jak Policja i Prokuratura. W banku złoto jest jednak mało narażone na kradzież czy zniszczenie.

Zakup złota
Fizyczne złoto można zakupić w kilku formach. Są to m.in.:
– monety,
– sztabki,
– sztaby.
Różnią się one ni tylko kształtem i wielkością ale przede wszystkim ceną. Koszt jednostkowy jest najwyższy w przypadku monet. Jednak dzięki nim można nabyć fizyczne złoto już za stosunkowo nieduże pieniądze. Trudniej je też podrobić i dość łatwo spieniężyć. Najniższą cenę jednostkową posiadają sztaby. Aby jednak je zakupić potrzebny jest duży kapitał. Są też trudniejsze w przechowywaniu. Pośrednim środkiem są małe sztabki, często w formie pastylek. Trzeba sobie zdawać sprawę, że najłatwiej je podrobić i często potrzebują poświadczenia autentyczności przy sprzedaży. Warto również pamiętać by kupować fizyczne złoto tylko i wyłącznie w miejscach posiadających specjalne zezwolenia i koncesję na handel złotem. Muszą być one również uprawnione do poświadczenia autentyczności kruszcu. Kupowanie złota fizycznego w celach inwestycyjnych w postaci wyrobów jubilerskich nie jest najlepszym pomysłem gdyż takie złoto posiada rożne domieszki innych metali, co wpływa znacząco na jego czystość.

Złoto to dobra inwestycja
Zakup złota jako forma lokaty to bardzo dobra decyzja. Dzięki swym właściwościom fizycznym i ekonomicznym jest środkiem inwestycyjnym godnym zaufania. Należy jednak przestrzegać pewnych zasad dotyczących zakupu i późniejszego przechowywania. Każdemu zależy bowiem na bezpiecznym i pewnym lokowaniu swoich życiowych oszczędności.

Bezpiecznie i opłacalnie – w jaki sposób należy kupować dzisiaj złoto?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *