Inwestycja w metale szlachetne, sprzedaż złota, bezpieczne lokowanie swoich oszczędności – to pojęcia, które są coraz częściej używanie nie tylko przez biznesmenów czy numizmatyków, ale także wśród zwykłych ludzi, szukających sposobów na gromadzenie swojego kapitału. Markowe sztabki złota to towar zarezerwowany raczej tylko dla najbogatszych, dlatego w społeczeństwie modne stają się monety bulionowe i kolekcjonerskie. W co najkorzystniej zainwestować?
Monety kolekcjonerskie
Moneta kolekcjonerska jest wyrabiana ze złota lub srebra głównie z okazji ważnych wydarzeń. Upamiętniający wzór pojawia się zarówno na awersie, jak i rewersie pieniądza. Na wartość tego rodzaju krążka wpływa nie tylko zawartość surowca, ale także nakład, czyli ilość wyprodukowanego towaru, który jest odgórnie określony. Im rzadziej spotykana moneta, tym jej wartość zdecydowanie wzrasta. Nie bez znaczenia pozostaje również wiek krążka. Lokowanie kapitału w tego rodzaju monetach to idealne połączenie dwóch aspektów: kolekcjonerstwa oraz opłacalności.
Monety bulionowe
Tego rodzaju monety wykonuje się z metalu szlachetnego, najczęściej ze złota i srebra, rzadziej z palladu czy platyny. Cechują się one przede wszystkim zawartością czystego kruszcu, wynoszącą 999,9. To czysty metal szlachetny, który uformowano w postaci krążków według odgórnie określonych standardów. Charakterystyczne cechy monet bulionowych widoczne bezpośrednio na towarze to:
– wybita waga;
– oznaczenie kruszcu;
– oznaczenie próby;
– rok bicia monety.
Wartość monet bulionowych jest określana przez zawartość kruszcu w danym krążku. Najczęściej tego rodzaju monety nie mają wyznaczonego nominału. Najbardziej popularnymi monetami bulionowymi rozprzestrzenianymi na całym świecie są: kanadyjski Liść Klonowy, brytyjski Suweren, południowoafrykański Krugerrand, austriacki Filharmonik, australijski Kangur czy amerykański Złoty Orzeł. Takie krążki emitowane są głównie na cele inwestycyjne, a ich wartość zależy od ceny złota lub srebra w danym momencie. Podstawową jednostką obrotową są monety uncjowe.
Jak odróżnić monety bulionowe od kolekcjonerskich?
Monety kolekcjonerskie w porównaniu do bulionowych są jednocześnie środkiem płatniczym na terytorium danego kraju. W Polsce złote monety mają najczęściej wartość stu lub dwustu złotych, z kolei srebrne – dziesięć lub dwadzieścia złotych. Nakład monet bulionowych nie jest limitowany.
Inwestycja w numizmatykę, czyli monety bulionowe i kolekcjonerskie cieszy się coraz większą popularnością. Każda lokacja środków pieniężnych w złoto powinna być dokładnie przemyślana, ponieważ takie zaangażowanie kapitałowe musi przede wszystkim się opłacać. Sprzedaż złota staje się coraz bardziej popularna w naszym kraju, dlatego warto korzystać tylko ze sprawdzonych źródeł dystrybucji metali szlachetnych.

Monety bulionowe i kolekcjonerskie – podstawowe informacje

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *