Sprzedaż złota w ostatnich latach stała się popularna w wielu krajach europejskich, w tym w Polsce. Ludzie coraz częściej lokują część, a nawet całość swoich oszczędności w złocie, ponieważ przechowywanie środków finansowanych w bankach czy zakładanie niskoprocentowych lokat okazuje się nie do końca satysfakcjonujące. Według statystyk wzrasta liczba osób, które decydują się nabyć monety bulionowe lub kolekcjonerskie, ale także markowe sztabki złota.
Zainteresowanie złotem na przestrzeni wieków
Złoto jest cenione przez ludzi od najdawniejszych czasów, ponieważ można zaliczyć je do pierwiastków bardzo rzadko występujących na naszej planecie. Wśród najbardziej cenionych właściwości tego niezwykle pożądanego kruszcu należy wskazać głównie: połysk, doskonałe przewodnictwo energii elektrycznej i ciepła, brak wchodzenia w reakcje z wilgocią i powietrzem, dużą gęstość czy zdolność tworzenia stopów z innymi metalami. Już od starożytności stało się one materiałem rozpoznawalnym przez wszystkich ludzi. Współcześnie cenimy złoto ze względu na jego wykorzystanie w wyrobach biżuteryjnych, jednak coraz częściej mówi się o długoletnich inwestycjach właśnie w ten surowiec.
Dlaczego warto zdecydować się na monety kolekcjonerskie?
Złoto można zakupić w różnych formach, od zwykłej biżuterii, przez certyfikowane sztabki, aż po monety lokacyjne. Szczególnym typem krążków są monety kolekcjonerskie, stanowiące również wartość kapitałową. Ten rodzaj monet wydawany zostaje w związku z podniosłymi wydarzeniami historycznymi czy rocznicowymi, a także po to, żeby upamiętnić ludzi, którzy stali się ważnymi postaciami dla społeczeństwa. Każda moneta kolekcjonerska ma określony nominał, więc równie dobrze w każdym momencie może stać się zwykłym środkiem płatniczym. Ich wartość zostaje określona nie tylko na podstawie zawartości kruszcu, ale także w oparciu o ilość nakładu czy wiek danego krążka. Dlaczego warto zdecydować się na zbieranie tego rodzaju monet? Głównie ze względu na to, że stają się wspaniałą pamiątką, która wraz z upływem czasu nabiera coraz większej wartości. Co możemy zyskać inwestując w monety bulionowe?
Sprzedaż złota nie będzie skomplikowanym procesem zwłaszcza w przypadku popularnych monet bulionowych, które są towarem pożądanym na całym świecie. Do najbardziej rozpowszechnionych tego rodzaju krążków należą:
– Wiedeński Filharmonik;
– Kanadyjski Liść Klonowy;
– Australijski Kangur;
– Krugerrand;
– Chińska Panda.
Większość z tych monet zostało uznane za prawdziwe arcydzieła sztuki numizmatycznej. Nie mają one ograniczonego nakładu, więc produkuje się je w każdym roku. Na każdej monecie bulionowej zostaje wybita waga, oznaczenie próby oraz kruszcu. Ich wartość jest determinowana głównie poprzez aktualną cenę kruszcu, z jakich zostały wykonane.
Złoto inwestycyjne związane jest z podatku VAT, co jeszcze bardziej przemawia za zdecydowaniem się na kupno monet lokacyjnych. Stają się one doskonałym zabezpieczeniem naszego kapitału na lata, a dodatkowo dają nam gwarancję pewnego zarobku, ponieważ ceny metali szlachetnych wciąż rosną.

Złote monety: kolekcjonerskie czy bulionowe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *