Numizmatycy nabywają monety kolekcjonerskie, a inwestorzy monety bulionowe i sztabki złota. Dlaczego ludzie coraz częściej decydują się na inwestowanie w złoto? Istnieje kilka ważnych powodów tego działania. Sprzedaż złota rozwija się w krajach na całym świecie, ponieważ ten drogocenny kruszec to waluta powszechnie akceptowana we wszystkich państwach.
Kto dzisiaj inwestuje w złoto?
Stosunkowo prosta metoda transakcji oraz wzrost świadomości ekonomicznej społeczeństwa sprzyja popularyzacji inwestowania w złoto. Kupno tego kruszcu to powierzenie oszczędności na najpewniejszą lokatę, która jest pewna od wielu lat. Kto dzisiaj inwestuje w złoto? To głównie ludzie, którzy:
– chcą ochronić swój kapitał na długi okres czasu;
– nie mają zaufania do drukowanych banknotów, które nie są odporne na inflację;
– chcą zarobić na wahaniach cen surowca;
– wierzą, że ceny złota nie będą drastycznie spadać, ponieważ jest ono towarem deficytowym.
Zasada inwestycji w metale szlachetne staje się stosunkowo prosta: im trudniejsza sytuacja geopolityczna, tym bardziej opłaca się posiadanie złota. To uniwersalny środek płatniczy, który może stać się naszym zabezpieczeniem w dobie konfliktów zbrojnych.
Monety bulionowe, biżuteria sztabki złota – co wybrać?
Jeśli podejmiesz decyzję odnośnie inwestycji w złoto, na początku musisz zdecydować się pod jaką postacią chcesz zakupić ten cenny kruszec. Do wyboru masz kilka opcji: monety bulionowe, monety kolekcjonerskie, biżuterię czy certyfikowane sztabki złota. Już na początku wyklucz możliwość zakupu biżuterii, ponieważ kolczyki ,bransoletki czy pierścionki to produkty o niskiej próbie, a w większości sklepów jubilerskich nie płacimy za rzeczywistą zawartość złota, ale za markę czy projekt. Monety kolekcjonerskie polecane są raczej dla numizmatyków. Pozostaje więc wybór sztabek lub monet bulionowych. Sztabki złota doskonale sprawdzą się w przypadku inwestycji ekonomicznych, czy wtedy, kiedy chcemy zainwestować większą sumę pieniędzy. Zakup monet bulionowych ma niepodważalną zaletę – łatwo sprawdzić ich autentyczność.
Największe ryzyko inwestycji w złoto
Należy kupować metale szlachetne pewnego pochodzenia, najlepiej od popularnych dystrybutorów tego kruszcu, czyli znanych dealerów o niepodważalnie dobrej reputacji. W przypadku złotych monet warto postawić na sprawdzone rozwiązanie, czyli zakup kanadyjskiego Liścia Klonowego, austriackiego Filharmonika czy brytyjskiego Suwerena. Każdy, kto chce zainwestować w złoto powinien także uważać na podejrzanie niskie ceny kruszcu czy odroczony termin dostawy surowca. Przeciętny człowiek nie będzie w stanie odróżnić ewentualnej podróbki.
Inwestycja w złoto to doskonała alternatywa na przechowywanie swoich oszczędności, która nie jest jednak dedykowana dla każdego. Zakup złota będzie opłacalny tylko wtedy, kiedy zdecydujemy się na nabycie większej ilości tego kruszcu.

Złoto – jak kupować metale szlachetne?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *